بیماری آتشک سیب و گلابی

شیماگرو یزد

بیماری آتشک یکی از بیماریهای بسیار مهم درختان میوه دانه دار می باشد.عامل این بیماری، باکتری erwinia amylovora می باشد که می تواند بیش از 75 نوع درخت و بوته از خانواده Rosaceae را مورد حمله قرار دهد.

علائم بیماری معمولا در اوایل بهار در گلها ظاهر می شود.روی گلها نقاط آبسوخته دیده شده و بعد از پژمرده شدن، به رنگ قهوه ای در می آیند.علائم بیماری سپس روی برگهای اطراف گل آذین و نوک شاخه های جوان ظاهر می شود.بیماری به سرعت از محل آلودگی گلها توسعه پیدا کرده و موجب مرگ سرشاخه های جوان می گردد.

روی شاخه های آلوده، شانکر ایجاد شده، پوست شاخه ها فرو رفته و رنگ آنها تیره می شود.حاشیه بخشهای آلوده ممکن است ترک بردارد.قسمتهای انتهایی شاخه، حالت عصا بخود گرفته و خمیده می شود.روی برگ، علائم بصورت لکه های سیاه در طول رگبرگ اصلی و رگبرگهای جانبی دیده می شود.برگها به مرور قهوه ای و چروکیده شده و مدتها روی شاخه آلوده باقی می مانند.در این زمان، باغ حالت آتش گرفتگی به خود می گیرد.

چنانچه روی شاخه های آلوده، میوه ای تشکیل شود کوچک باقی مانده، چروکیده، چرمی و سیاه می شود.در هوای مرطوب، روی میوه های آلوده، تراوشات باکتریایی فراوان دیده می شود که این قطرات در آغاز شیری رنگ بوده، به مرور قهوه ای شده و پس از خشکیدن براق می گردند.

 مبارزه

عدم کاشت چندین گیاه میزبان باکتری مانند سیب، به، گلابی، زالزالک و …

خودداری از کشت درختان حساس به این باکتری به عنوان بادشکن در اطراف باغات

کاهش مصرف کودهای ازته

کاهش دادن PH خاک با افزودن آهک.زیرا حساسیت به بیماری آتشک در خاکهای اسیدی بیشتر است.

هرس شاخه های آلوده در زمستان

توصیه کارشناسان هلدینگ پارس یزد جهت مبارزه شیمیایی با این بیماری، سمپاشی درختان با ترکیب بردوفیکس شیماگرو به اضافه1% روغن ولک شیماگرو قبل از باز شدن شکوفه هاست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهسوالاتارتباط با ما
Call Now Button